Narodowość, obywatelstwo dwie niby tak podobne sprawy dotyczące naszej tożsamości, ale w rzeczywistości nieustannie mylone i nieumiejętnie tłumaczone. Ktoś może stwierdzić, że w obecnym czasie skoro jesteśmy częścią Unii Europejskiej, to możemy śmiało nazywać siebie Europejczykami. Niezbyt nam to pomogło w czasie pandemii. Sprawa obywatelstwa osób pochodzących z mniejszości narodowych do dziś jest nieuregulowana na …
Year: 2020
Relacje uczeń-nauczyciel
Klient, student, chlebodawca…Według mnie osoba, którą uczę języka polskiego jest przede wszystkim interlokutorem w rozmowie, w której ze względu na mą specjalizację góruję. Jednak po czasie stajemy się równocennymi partnerami. Ja się uczę od moich uczniów czeskiego, oni za moim pośrednictwem poznają tajniki języka polskiego. Najtrudniejszy pierwszy krok…Anna Jantar w swej piosence miała sporo racji. …
Moja nowa metoda na słowa
,,To, czego najbardziej nie lubisz, trzeba zaakceptować lub po prostu pokochać’’. Słowa te powiedziałam kiedyś do koleżanki na studiach, która nie przepadała za zajęciami z romantyzmu. Może to przez nerwowość naszego wykładowcy albo przez jego styl prowadzenia zajęć. Bo przecież nie uciekała przed Mickiewiczem czy Słowackim. Co to, to nie;) Maksyma ta pomaga w każdej …
,,Po stracie zębów podobno większa swoboda języka’’. S.J.Lec
Nie zgadzam się z twierdzeniem Leca. A dlaczego, postaram się wytłumaczyć, jak zwykle na swoim przykładzie. Po kilkunastu latach od zakończenia swej edukacji na poziomie szkoły wyższej postanowiłam, że wrócę na studia. Tym razem wybór padł na Kraków i na studia podyplomowe na kierunku nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego. Możecie zapytać, po co …